Skip to content

Ekolojistler, Rojava için ayaklanın!

Read this text in English, Deutsch, Italiano, Castellano, Français, Polski, Suomi, Português

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Make Rojava Green Again Kuzey Suriye’de yaklaşmakta olan savaşa karşı eyleme geçmeye çağırıyor.

#RiseUp4Rojava! 27 ve 28 Ocak Küresel Eylem Günlerini destekleyelim!

Birkaç haftadır Türk devleti Kuzey Suriye halklarını savaşla tehdit ediyor. AKP rejimi islamcı çeteleriyle Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nu (Rojava) işgal etmek istiyor. İktidar, petrol ve toprak istiyorlar. Bir yıl önce Afrin’i işgal ettiler, bugün de tüm Rojava tehlikede. Kuzey Suriye bir saldırıya daha uğrarsa, büyük bir insani felaket yaşanacak, yüzlerce hayata mal olacak ve milyonlarca insan yurtsuz kalacaktır. Erdoğan’ın savaş tehditleri, Rojava Devriminin toplumsal kazanımlarına, kadınların kurtuluşuna ve bölgedeki tüm kültürlerin, dinlerin ve halkların eşit haklarına karşı da tehdit oluşturuyor.

Rojava’da savaş aynı zamanda insanların ekolojik temellerine ve doğaya karşı savaş anlamına da gelir. Ortadoğu’da egemenlik için yapılan son savaşlar, birçok bölgeyi uranyum mühimmatları ve kimyasal savaş maddeleri ile kirletti, tüm toprak parçalarını tahrip etti, ormanları ve petrol kuyularını yaktı ve barajların boşalmasına sebep oldu. Özellikle Ortadoğu’daki Kürt bölgeleri bu yıkımdan büyük ölçüde etkilendi.

Buna rağmen umudumuzu kesmiyoruz: Ortadoğu’da olan sorunları çözmek için ekolojik hareketler ortaya çıktı. Sorunlar iklim değişikliği, savaşlar, sömürgecilik ve kapitalist sömürü demektir. Birkaç yıl önce, bölgede çölleşmeye ve susuz kalmaya yol açan Türk devletinin barajlarına karşı mücadele için Mezopotamya Ekoloji Hareketi (Mesopotamia Ecology Movement) kuruldu. Burada özellikle Kürt bölgeleri ve her şeyden önce Kuzey Suriye dikkate alınıyor.

Kürdistan’ın her yerinde eylemciler yeniden ağaçlandırma üzerinde çalışıyorlar. Ağaçlandırma desteği ayrıca Make Rojava Green Again kampanyasının ana hedeflerinden birisidir. Kuzey Suriye’ye yaklaşmakta olan savaş, bölgedeki ekolojik gelişmeleri de tehdit ediyor. Bu nedenle, destekçilerimizi, Türk ordusunun ve Türkiye’nin desteklediği cihatçı çetelerin işgaline karşı hareket etmeye çağırıyoruz.

Kuzey Suriye’ye yönelik saldırganlık, barış içinde yaşayan, farklı din ve farklı kültürden insanlara karşı bir tehdittir. Bugün Kuzey Suriye’de umudu, yaşamı ve insanlığı savunmalıyız! Rojava’daki toplumsal ayaklanma her şeyden önce kadınlar için ileriye atılmış büyük bir adımdır. Rojava, erkek egemenliğe, patriarka diktatörlüğüne karşı ayaklanmanın mümkün ve başarılı olabileceğini gösteriyor. Erdoğan’ın savaşı da bu deneyimi yok etmeyi ve eşit bir birliktelik kurmanın başarılarını yok etmeyi hedef alıyor.

Bu suça devletler ve dünyanın her yerinden şirketler katılıyor. Özellikle Batılı şirketler Türkiye’de üretim ve pazarlık yapıyorlar – mesela askeri teçhizatlar üzerine. Birçok banka Erdoğan’a kredi veriyor. Ve en önemlisi de; Askeri işbirliği yapılıyor! Türkiye bir NATO üyesi olarak NATO devletlerine, hepsinden önce Almanya ve ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarlarına hizmet etmektedir.

Batı devletlerinin ve Rusya’nın ekonomik, politik ve askeri işbirliği, Kürdistan ve Kuzey Suriye’ye yapılan saldırıların ekonomik boyutunu oluşturmaktadır. Türk devletini destekleyen herkes bizim direnişimizi de hesaba katmalıdır.

Enternasyonalist Rojava Komünü ve dünya çapındaki diğer birçok organizasyonla birlikte, 27-28 Ocak tarihlerinde uluslararası eylem günleri için çağrıda bulunuyoruz. İnsan hakları ve barış, ekolojik ve dayanışmacı bir toplum için feminist bir alternatif öngören herkesi taraf olmaya ve katılmaya davet ediyoruz.

Taleplerimiz:

NATO ülkeleri ve Rusya, Türk devletini işgal planlarında desteklemekten vazgeçmelidir. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nu kabul etmeli ve Rojava temsilcileri Suriye’nin geleceği ile ilgili toplantılara davet edilmelidir.

Türkiye ile ekonomik ve askeri işbirlikleri derhal durdurulmalıdır. Bu, her şeyden önce Türkiye’de üretilen veya savaşla ilgili malları Türkiye’ye ihraç eden şirketler için geçerlidir. Silahlara ek olarak, bunlar çoğunlukla araç ve yakıttır.

Sana da ihtiyacımız var! Şehrinizdeki ve bölgenizdeki şirketlerin, devlet kurumlarının veya askeri yapıların Kürdistan ve Kuzey Suriye’ye karşı savaşı doğrudan veya dolaylı olarak nasıl desteklediğini gösterin ve bu desteği sağlamalarını önleyin.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Make Rojava Green Again, Ocak 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *