Make Rojava Green Again

Recent news about the campaign!
12
Jan

Ekologowie, zbuntujcie się dla Rożawy!

Read this text in English, Deutsch, Italiano, Castellano, Français, Suomi, Türkçe, Português

Ruch Ekologii Mezopotamii” („The Mesopotamia Ecology Movement”) i kampania „Aby Rożawa była znów zielona” (Make Rojava Green Again) powołują do działań aby zatrzymać wojnę w Północnej Syrii.

#RiseUp4Rojava! Wesprzyj Międzynarodowe Dni Oporu 27go i 28go stycznia!

Ludzie w Północnej Syrii i jej demokratycznej administracji są pod atakiem tureckiej armii i jej jihadskiego gangu, które grożą inwazją i okupacją Demokratycznej Federacji Północnej Syrii (Rożawa). Państwo tureckie i jego pełnomocniczy chcą władzy, nafty i lądu. Tak jak okupowali rejon Afrin od początku 2018, tym razem chcą okupacji Północnej Syrii.

Oprócz wywołania katastrofy humanitarnej – powodując niezliczone zgonu cywilów i wypędzanie milionów ludzi z domów – ten atak grozi zniszczeniem rewolucji społecznej opartej na ekologii, wyzwoleniu kobiet i demokracji, która rozwija się w tym regionie.

Wojna przeciwko Demokratycznej Federacji Północnej Syrii oznacza także wojnę z naturą i ekologiczną egzystencję ludzi tam żyjących. Wojny o dominację na Bliskim Wschodzie w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie tylko zabiły miliony ludzi – zniszczyły one również duże obszary poprzez palenie lasów i bombardowania, zanieczyściły ziemię uranem, amunicją i bronią chemiczną, a także doprowadziły do ​​rabunku szybów naftowych.

Ale mimo całej destrukcji istnieje nadzieja: od lat obserwuje się rosnący ruch ekologiczny we wszystkich częściach Bliskiego Wschodu. W Kurdystanie ludzie chcą rozwiązywać problemy spowodowane zmianami klimatu, wojnami, kolonializmem i kapitalistycznym wyzyskiem. Ruch Ekologii Mezopotamii został założony kilka lat temu, by walczyć z zaporami budowanymi przez państwo tureckie, które doprowadziły do ​​pustynnienia w Kurdystanie i zniszczenia tradycyjnego rolnictwa. W całym Kurdystanie aktywiści pracują nad ponownym zalesieniem w celu zwalczania zanieczyszczenia i pustynnienia w całym regionie Bakur (Północny Kurdystan), a także w Rożawie. Wsparcie ponownego zalesiania jest również jednym z głównych celów kampanii „Aby Rożawa była znów zielona”.

Wraz z zbliżającą się inwazją Demokratycznej Federacji Północnej Syrii, zniszczenie natury osiągnełoby nowy poziom i zagraża rewolucji ekologicznej, która ma miejsce w regionie. Dlatego wzywamy wszystkich naszych zwolenników i ekologów na całym świecie do działania przeciwko zagrożeniu turecką inwazją na północną Syrię.

Agresja przeciwko północnej Syrii zagraża również pokojowemu współistnieniu wspólnot religijnych, kultur i narodów. W dzisiejszej północnej Syrii wszystko jest zagrożone: chodzi o obronę nadziei, życia i ludzkości przed faszyzmem. Rewolucja Rojava jest latarnią nadziei dla kobiet na Bliskim Wschodzie i poza nią. Pokazuje, że możliwe jest wyzwolenie kobiet z dyktatury patriarchatu. Wojna Erdogana ma na celu zniszczenie społeczeństwa opartego na równych prawach i podważenie wszystkich osiągnięć ruchu kobiecego, jak miało to już miejsce w inwazji i okupacji Afrîn.

Stany i korporacje na całym świecie są współwinne tej zbrodni. Wiele europejskich i amerykańskich korporacji handluje, produkuje i inwestuje w Turcji. Zachodnie banki zapewniają kredyt Erdoganowi, a państwa NATO dały Erdoganowi zielone światło dla jego groźby inwazji, wycofując swoje wojska z regionu. Wszyscy oni uczestniczą w wojnie przeciwko Demokratycznej Federacji Północnej Syrii i staną w obliczu naszego oporu. Wraz z miedzynarodową komuną Rożawa wzywamy do rozpoczęcia działań w dniach 27 i 28 stycznia 2019 r. na całym świecie. Wszyscy, którzy są zaangażowani w naturę i życie ekologiczne, wszyscy walczący o feministyczną alternatywę, wszyscy, którzy angażują się w prawa człowieka i pokój, powinni być świadomi tego, co dzieje się w Syrii. To, co się dzieje, ma na nas wpływ.

Żądamy:

Państwa NATO i Rosja muszą przeciwstawiać się planom inwazji państwa tureckiego. Muszą uznać Demokratyczną Federację Północnej Syrii, a przedstawiciele Rożawy muszą być zaangażowani w negocjacje w sprawie konfliktu w Syrii.

Współpraca gospodarcza z Erdoganem i państwem tureckim musi zostać wstrzymana. Dotyczy to szczególnie firm, które produkują, sprzedają lub inwestują w Turcji. Cały wywóz uzbrojenia, pojazdów i paliwa wykorzystywanego do działań wojennych musi zostać zatrzymany.

Możesz coś z tym zrobić! Wyjaśnij, w jaki sposób rządy, korporacje i struktury wojskowe w twojej ojczyźnie są powiązane z reżimem Erdoğana i wojną przeciwko północnej Syrii, i spraw, by przestały.

 

Ruch Ekologii Mezopotamii” i „Aby Rożawa była znów zielona” („Mesopotamia Ecology Movement” i „Make Rojava Green Again”), stycznia 2019.

 

Leave a Reply

You are donating to : Make Rojava Green Again

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
Loading...