Skip to content

Ekologowie, zbuntujcie się dla Rożawy!

Read this text in English, Deutsch, Italiano, Castellano, Français, Suomi, Türkçe, Português

Ruch Ekologii Mezopotamii” („The Mesopotamia Ecology Movement”) i kampania „Aby Rożawa była znów zielona” (Make Rojava Green Again) powołują do działań aby zatrzymać wojnę w Północnej Syrii.

#RiseUp4Rojava! Wesprzyj Międzynarodowe Dni Oporu 27go i 28go stycznia!

Ludzie w Północnej Syrii i jej demokratycznej administracji są pod atakiem tureckiej armii i jej jihadskiego gangu, które grożą inwazją i okupacją Demokratycznej Federacji Północnej Syrii (Rożawa). Państwo tureckie i jego pełnomocniczy chcą władzy, nafty i lądu. Tak jak okupowali rejon Afrin od początku 2018, tym razem chcą okupacji Północnej Syrii.

Oprócz wywołania katastrofy humanitarnej – powodując niezliczone zgonu cywilów i wypędzanie milionów ludzi z domów – ten atak grozi zniszczeniem rewolucji społecznej opartej na ekologii, wyzwoleniu kobiet i demokracji, która rozwija się w tym regionie.

Wojna przeciwko Demokratycznej Federacji Północnej Syrii oznacza także wojnę z naturą i ekologiczną egzystencję ludzi tam żyjących. Wojny o dominację na Bliskim Wschodzie w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie tylko zabiły miliony ludzi – zniszczyły one również duże obszary poprzez palenie lasów i bombardowania, zanieczyściły ziemię uranem, amunicją i bronią chemiczną, a także doprowadziły do ​​rabunku szybów naftowych.

Ale mimo całej destrukcji istnieje nadzieja: od lat obserwuje się rosnący ruch ekologiczny we wszystkich częściach Bliskiego Wschodu. W Kurdystanie ludzie chcą rozwiązywać problemy spowodowane zmianami klimatu, wojnami, kolonializmem i kapitalistycznym wyzyskiem. Ruch Ekologii Mezopotamii został założony kilka lat temu, by walczyć z zaporami budowanymi przez państwo tureckie, które doprowadziły do ​​pustynnienia w Kurdystanie i zniszczenia tradycyjnego rolnictwa. W całym Kurdystanie aktywiści pracują nad ponownym zalesieniem w celu zwalczania zanieczyszczenia i pustynnienia w całym regionie Bakur (Północny Kurdystan), a także w Rożawie. Wsparcie ponownego zalesiania jest również jednym z głównych celów kampanii „Aby Rożawa była znów zielona”.

Wraz z zbliżającą się inwazją Demokratycznej Federacji Północnej Syrii, zniszczenie natury osiągnełoby nowy poziom i zagraża rewolucji ekologicznej, która ma miejsce w regionie. Dlatego wzywamy wszystkich naszych zwolenników i ekologów na całym świecie do działania przeciwko zagrożeniu turecką inwazją na północną Syrię.

Agresja przeciwko północnej Syrii zagraża również pokojowemu współistnieniu wspólnot religijnych, kultur i narodów. W dzisiejszej północnej Syrii wszystko jest zagrożone: chodzi o obronę nadziei, życia i ludzkości przed faszyzmem. Rewolucja Rojava jest latarnią nadziei dla kobiet na Bliskim Wschodzie i poza nią. Pokazuje, że możliwe jest wyzwolenie kobiet z dyktatury patriarchatu. Wojna Erdogana ma na celu zniszczenie społeczeństwa opartego na równych prawach i podważenie wszystkich osiągnięć ruchu kobiecego, jak miało to już miejsce w inwazji i okupacji Afrîn.

Stany i korporacje na całym świecie są współwinne tej zbrodni. Wiele europejskich i amerykańskich korporacji handluje, produkuje i inwestuje w Turcji. Zachodnie banki zapewniają kredyt Erdoganowi, a państwa NATO dały Erdoganowi zielone światło dla jego groźby inwazji, wycofując swoje wojska z regionu. Wszyscy oni uczestniczą w wojnie przeciwko Demokratycznej Federacji Północnej Syrii i staną w obliczu naszego oporu. Wraz z miedzynarodową komuną Rożawa wzywamy do rozpoczęcia działań w dniach 27 i 28 stycznia 2019 r. na całym świecie. Wszyscy, którzy są zaangażowani w naturę i życie ekologiczne, wszyscy walczący o feministyczną alternatywę, wszyscy, którzy angażują się w prawa człowieka i pokój, powinni być świadomi tego, co dzieje się w Syrii. To, co się dzieje, ma na nas wpływ.

Żądamy:

Państwa NATO i Rosja muszą przeciwstawiać się planom inwazji państwa tureckiego. Muszą uznać Demokratyczną Federację Północnej Syrii, a przedstawiciele Rożawy muszą być zaangażowani w negocjacje w sprawie konfliktu w Syrii.

Współpraca gospodarcza z Erdoganem i państwem tureckim musi zostać wstrzymana. Dotyczy to szczególnie firm, które produkują, sprzedają lub inwestują w Turcji. Cały wywóz uzbrojenia, pojazdów i paliwa wykorzystywanego do działań wojennych musi zostać zatrzymany.

Możesz coś z tym zrobić! Wyjaśnij, w jaki sposób rządy, korporacje i struktury wojskowe w twojej ojczyźnie są powiązane z reżimem Erdoğana i wojną przeciwko północnej Syrii, i spraw, by przestały.

 

Ruch Ekologii Mezopotamii” i „Aby Rożawa była znów zielona” („Mesopotamia Ecology Movement” i „Make Rojava Green Again”), stycznia 2019.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *