Skip to content

29 Kasım’da Gelecek İçin Küresel Greve Çağrı Global Strike 4 Future

Ödün vermek yok:

İklim adaletinden ödün vermek yok – Ve Rojava devrimini savunmaktan da.

29 Kasım’da küresel iklim adaleti hareketinin önümüzdeki küresel eylem günleri, Şili’den Rojava’ya, Hong Kong’dan Brezilya’ya kadar binlerce insanın dünya çapındaki protestolarıyla kutlanacak. Hepsi halkın ve doğanın faydası için savaşıyor, güç ve kâr standartlarına göre değil, kendi geleceğini belirlemeye yönelik ve onurlu bir yaşam talep ediyorlar. İklim krizi zamanın şartlarıyla karşı karşıya kalırken, politika ve firmalar kötü uzlaşmalarını büyük çözümler olarak sunmaya çalışıyorlar. Ve dünya güçleri Rojava’daki savaşta ara bulucu olarak kendilerini kutlarken, Türk NATO uçaklarının bombaları insanları bombalamaya ve doğayı harap etmeye devam ediyor. Hepimiz biliyoruz ki gerçek iklim adaleti ve küresel barış, ancak temelden sistemik değişim ile sağlanabilir.

Rojava’yı savunmak, ekolojik bir toplumun inşasını savunmak demektir

Avrupa devletlerinin hükümetlerinin yanı sıra Rusya ve ABD, kendi çıkarları ve ekonomik kârları için geleceğimizi feda etmeye hazırlar. Ve Rojava’daki kadın özgürlüğü, ekoloji ve radikal demokrasiye dayanan toplumsal devrim, bu devletlere Ortadoğu’yu yeniden düzenleme çabalarında hiçbir şey ifade etmiyor. Bu devletler aktif olarak bu toplumsal ayaklanmaların yıkımını destekliyor, çünkü Rojava mevcut sisteme uymayan ve ekolojik, politik, ekonomik ve sosyal krizlere çözüm arayan herkes için dünya çapında bir alternatif. Bu nedenle Rojava’yı iktidar, kâr ve faşizmin çıkarlarına karşı savunmaya devam etmek ekolojik bir hareket olarak bizim sorumluluğumuzdur.

FridaysforFuture (Gelecek İçin Cumalar) hareketinin geleceği kurumlarda değil, fakat ekolojik-demokratik bir toplum inşa etmektedir

Bir yıldan fazla bir süredir her cuma günü grevdeyiz, daha iyi delillerle ikna etmeye çalışıyoruz, politikacıların harekete geçmesini istiyoruz. Bununla birlikte, politikacılar hareket etmiyor, ikna edilemiyorlar. Şimdi ne yapmalı? Deliller yeterli değilse, talepleri formüle etmek hiçbir şeyi değiştirmiyorsa ne yaparız? Bu tecrübelerin sonucu, bazı FridaysforFuture’ın zaten talep ettiği gibi, “kurumlar boyunca yürüyüş” değildir; bunun tersine sonuç, alternatifi kendisi uygulayabilecek bir hareket haline gelmektir. Devlete güvenmemek, kendi gücünü bilmek ve somut alternatifler formüle edebilmek Rojava’da yaptığımız en önemli tecrübelerden biri.

Bu nedenle biz, herkesi 29 Kasım’daki küresel eylem gününe katılmaya çağırıyoruz. Birlikte ortak olarak, Rojava, Hong Kong, İran ve Şili’deki protestolarla açık bir uluslararası dayanışma mesajı gönderelim. Doğa ile dayanışma içinde müşterek yaşayan bir topluluğun toplumsal değerlerini birlikte savunalım.

Deniz gibi yükseliyoruz! İklim adaleti ve Rojava için!

Make Rojava Green Again

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *